Zobu higiēna bērniem — kas par to jāzina

Zobu higiēna bērniem — kas par to jāzina

Zobu higiēna ir viens no neatņemamiem posmiem rūpēs par zobu un mutes veselību. Ļoti nozīmīga zobu higiēna ir tieši bērniem. Kāpēc un kas par to jāzina — lasiet tālāk.

Zobu higiēna bērnam vajadzīga divas reizes gadā

Bērnam zobu higiēna ir piemērota procedūra jau no divu gadu vecuma, kad droši var doties pie higiēnista. Tādā veidā bērns pierod pie vides, instrumentiem un darbībām viņa mutē, kas pēc tam palīdzēs daudz mierīgāk uztvert to, ko dara zobārsts, ja tas būs nepieciešams.

Higiēnists iemācīs parezi tīrīt zobus

pareizi-tīrīt-zobus-bērnamZobu higiēnistam ir būtiska loma tajā, lai bērnam veidotos stabili un pareizi zobu kopšanas paradumi. Gadās, ka arī vecāki nav īsti lietas kursā par to, kā tad būtu jātīra bērna zobi. Zobu higiēna ir tā procedūra, kuras laikā ne tikai tiek sakopti bērna zobi, bet arī sniegta izsmeļoša informācija par zobu kopšanu, tas tiek darīts ar uzskates līdzekļiem, bērns pats var izmēģināt zobu tīrīšanas procesu uz mākslīgajiem zobiem. Tas ir izglītojošs un jautrs process, kas bērniem parasti ļoti patīk.

Higiēna samazinās bojājumu risku

Tieši regulāra zobu higiēna ļaus bērna zobiem ilgāk būt veseliem un mazinās risku, ka tie var sākt bojāties. Zobu higiēnas procedūrā ar speciāliem instrumentiem tiek noņemts aplikums, iztīrīta zonas pie smaganām un grūti pieejamas vietas, kas ikdienas zobu kopšanas procedūrās ne vienmēr tiek kārtīgi iztīrītas, pakļaujot zobus bojājumu iespējai.

Rūpes par piena zobiem ir ļoti būtiskas

Nereti vecāki vairāk koncentrējas uz to, ka jākopj būs kaula zobi, bet par piena zobiem nesatraucas, jo tie tāpat izkritis. Tomēr patiesība ir tāda, ka piena zobi ir ļoti svarīgi, tie ir rūpīgi jākopj un jātīra, nodrošinot, ka tie mutē ir visu nepieciešamo laiku un bez bojājumiem. Piena zobi ietekmē to, kāds veidojas sakodiens, cik vesela ir mute, cik kārtīgi bērns var sakošļāt pārtiku, kāda veidojas runa. Tāpat piena zobu stāvoklis būtiski ietekmē bērna dzīves komfortu. Ja ir bojāti, sāpīgi, iztrūkstoši piena zobi, tad tas bērnam ir gan fizisks, gan emocionāls diskomforts.

Bērniem zobu higiēna reizi gadā — bez maksas

Vecākiem svarīgi zināt, ka bērniem reizi gadā zobu higiēna ir valsts apmaksāts pakalpojums. Bet 7, 11 un 12 gadu vecumā valsts apmaksā divas vizītes gadā. Lai saņemtu šo valsts apmaksāto zobu higiēnu bērnam, ir jāsameklē, kurš pakalpojumu sniedzējs sadarbojas ar valsts programmu, un jāpiesaka vizīte. Labāk pieteikties jau laikus, jo parasti ir diezgan garas rindas. Par rindu pieejamību var uzzināt http://www.vmnvd.gov.lv/lv/rindapiearstalv.  Ja zobu higiēna nepieciešama ātrāk, tad jāizmanto maksas pakalpojums jebkurā zobārstniecībā.

Vecāki, rādiet bērniem piemēru!

Nevajadzētu gan paļauties uz to, ka zobu higiēna atrisinās visu — garantēs, ka bērnam ir veseli zobi un labi zobu kopšanas paradumi. Higiēnists ir atbalsts un padomdevējs, bet ikdienas rutīna ir uz vecāku pleciem. Bērniem arī ir ļoti svarīgi redzēt vecāku labo piemēru. Tāpēc zobu kopšanas paradumiem ir jābūt visas ģimenes ikdienas rutīnai. Nevar prasīt no bērniem to, ko vecāki paši nedara. Ja jau no mazotnes bērni redz, ka vecākiem zobu kopšana ir ierasta un patīkama lieta, tad arī viņi to uztvers kā pašsaprotamu, kas ļaus vēlāk jau patstāvīgi rūpēties par saviem zobiem.