Pārbaudi veselību un esi soli priekšā slimībai

Pārbaudi veselību un esi soli priekšā slimībai

Ārsti arvien vairāk uzmanības aicina pievērst tieši veselības profilaksei, jo Latvijā diemžēl tā stipri klibo. Tam, protams, ir arī dažādi ekonomiski iemesli, tomēr vairumā gadījumu tā ir pašu nespēja izvirzīt prioritātes, atvēlēt tās dažas stundas gadā un pāris desmitus eiro, lai veiktu vismaz minimālās profilaktiskās veselības pārbaudes.

Būt veseliem, aktīviem un sportiskiem šobrīd ir modē. Akcija, kas aicina pārbaudīt savu veselību, aizsākusies kā ar mārketingu nesaistīta iniciatīva, kurai atsaucas sabiedrībā zināmi cilvēki, arī tādi, kas saistīti ar medicīnu. Viņi dalās ar aicinājumu pārbaudīt veselību un arī paši stāsta par to, kāpēc viņi regulāri veic profilaktiskās veselības pārbaudes.

Soli priekšā vēzim

Vēzis ir viena no tām slimībām, kas visā pasaulē un arī Latvijā atņem ļoti daudz dzīvību. Par tendenci arī kļūst, ka vēzis tiek diagnosticēts arvien jaunākiem cilvēkiem. Tāpēc lielā mērā šī akcija un aicinājums veikt profilaktiskās veselības pārbaudes ir vērsta tieši uz to, lai būtu soli priekšā vēzim, izvairītos no tā vai atklātu agrīnā stadijā, kad tas vēl pakļaujas ārstēšanai.

Aizej pie ģimenes ārsta!

Ģimenes ārsts ir tas, kurš redz jūsu veselības kopainu, viņam ir zināma slimību vēsture, iespējams, arī ģimenes locekļu slimības, riski vēža pārmantojamībai. Ģimenes ārsts iztaujās, veiks standarta pārbaudes, šaubu gadījumā nozīmēs analīzes, nosūtīs pie speciālistiem. Tas neaizņems daudz laika, bet var dot ļoti daudz. Vizīte pie ģimenes ārsta maksā 1,42 eiro, tā būs pavisam neliela maksa par savu un ģimenes sirdsmieru.

Veic krūšu pašpārbaudi!

Krūts vēzis ir viens no izplatītākajiem, arī Latvijā ar to saskaras ļoti daudz sieviešu, no kurām daļa diemžēl šo cīņu zaudē. Pirmais solis uz krūšu veselību un krūts vēža profilaksi ir krūšu pašpārbaude, ko vajadzētu veikt vismaz reizi mēnesī.

Šajā rakstā varat uzzināt, kā mājās veikt krūšu pārbaudi:

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/vesela-un-laimiga/krusu-pasparbaude-soli-pa-solim.d?id=47486101.

Veic krūšu ultrasonogrāfiju un mamogrāfiju!

Lai būtu pilnīga pārliecība, ka ar krūtīm viss kārtībā, ar pašpārbaudi vien nepietiks. Sievietēm reproduktīvā vecumā regulāri jāveic arī krūšu ultrasonogrāfija. Tieši ultrasonogrāfija ļauj vislabāk saskatīt krūšu dziedzeraudus un to stāvokli. Ultrasonogrāfija ieteicama reizi gadā. Pēc 50 gadu vecuma dāmām jāsāk veikt mamogrāfija skrīninga ietvaros, kad izmeklējumu apmaksā valsts.

Reizi gadā dodies pie ginekologa!

Protams, ka obligāta profilaktiskā vizīte sievietēm ir ginekologa apmeklējums reizi gadā. Tas jādara arī tad, ja nav nekādu sūdzību un jautājumu. Pie ginekologa jādodas arī jaunietēm un kundzēm jau gados, kurām vairs nav menstruāciju. Reizi trijos gados sievietēm arī jāveic dzemdes kakla vēža onkocitoloģiskā pārbaude, kas arī ir valsts apmaksāts izmeklējums, atliek tikai samaksāt pacienta nodevu 4,27 eiro.

Veic zarnu vēža skrīningu!

Zarnu vēzis arī ir viens no tiem, kuru bieži atklāj pārāk novēloti. Riska grupa ir cilvēki pēc 50 gadu vecuma, kuriem būtu jāveic pārbaudes zarnu vēža skrīninga ietvaros, arī tās apmaksā valsts. Pārbaudes jāveic katru gadu.

Mudini arī tuviniekus un draugus pārbaudīties!

Pārbaudieties paši un mudiniet to darīt arī savus tuviniekus un draugus! Vēzis ir slimība, kas var paņemt dzīvību dažu mēnešu un pat nedēļu laikā, tas ir smags trieciens tuviniekiem, tāpēc aicinām izdarīt savā labā to, kas ir pašu rokās — aiziet un pārbaudīt savu veselību.