Finanšu pratība — Latvijas iedzīvotājiem tā joprojām ir nepietiekama

Finanšu pratība — Latvijas iedzīvotājiem tā joprojām ir nepietiekama

Jāsāk ar to, kas pēc definīcijas īsti slēpjas zem termina finanšu pratība. Ar to saprot zināšanu un prasmju kopumu, kas ļauj izprast un sekmīgi organizēt savu finanšu pārvaldīšanu, pieņemt pārdomātus lēmumus par finanšu pakalpojumu izmantošanu un izvēli, tādā veidā nodrošinot privāto finansiālo stabilitāti un ilgtspēju.

Dažādi pētījumi un arī situācija ar kredītgrūtības nonākušajiem iedzīvotājiem ir apliecinājums tam, ka finanšu pratība nav pārāk labā līmenī. Lai gan daudzos gadījumos kredītu izmantošana ir izdzīvošanas jautājums, kad iedzīvotāji apzinās, ka nostāda sevi sarežģītā situācijā, kas pēc tam būs jārisina, tomēr daļa kredītsaistību tiek noslēgtas arī emociju un iegribu iespaidā, neizvērtējot, vai tas patiešām ir nepieciešams, pakļaujoties vilinošām reklāmām. Tā ir zema noturība pret efektīvu mārketingu, kas rezultējas ar kredītproblēmām un draudiem finanšu stabilitātei.

Biežākās kļūdas, ko iedzīvotāji pieļauj attiecībā uz savām finansēm ir:

  • jau pieminētās neapdomīgās kredītsaistības;
  • savu ienākumu un izdevumu nepiefiksēšana un neplānošana;
  • iekrājumu neveidošana;
  • ļaušanās impulsīviem pirkumiem;
  • dzīvošana pāri saviem līdzekļiem.

Labā ziņa — finanšu pratību var palielināt

Ja šodien ar savām finansēm rīkojaties neapdomīgi un netālredzīgi, tad tas nenozīmē, ka tā jādara arī rītdien. Katra jauna diena ļauj iemācīties kaut ko un veidot sev jaunus paradumus. Arī finanšu pratības jomā.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija ir izveidojusi Klientu skolu (www.klientuskola.lv), kas ļauj ikvienam, izmantojot šo vietni, mācīties, iegūt jaunas zināšanas par finanšu jautājumiem, nostiprināt savas prasmes, iegūt vērtīgus padomus, kā uzlabot savu finanšu pratību.

Klientu skola piedāvā izglītojošus materiālus un būtiskāko risku aprakstu par populārākajiem finanšu pakalpojumiem, kas pieejami Latvijā. Tad vēl ir informatīvas un izglītojošas sadaļas par to, kā saprast naudu, kā ar to gudri rīkoties, kā vairot naudu? Tāpat ir arī apkopotas vietnes, kas var būt noderīgas, izglītojošas un atbalstošas finanšu jautājumos.

Grūtākais posms — sakārtot kredītsituāciju

Vairums Latvijas iedzīvotāju varētu droši apgalvot, ka ir guvuši skarbu mācību, ko sniegusi kredītu nozare. Tas ir rezultējies ar apjomīgām kredītsaistībām. Nākotnē viņi vairs nepieļautu tādas kļūdas. Bet šī atziņa jau nemaina to, ka pagātnes kļūdas ir jārisina, finanšu problēmas nevar vien izdzēst ar labo gribu un pasakot, ka tā vairs nedarīsiet.

Tāpēc pats grūtākais posms, vairojot savu finanšu pratību, ir apdomīga un stratēģiska kredītproblēmu risināšana. Lai to izdarītu, nākas ieviest stingru budžeta plānošanu, varbūt pieņemt arī kādus sāpīgus lēmumus, kas liek atteikties no īpašumiem, samazināt dzīves komforta līmeni un izdevumus.

Noderīgs var būt arī tāds pakalpojums kā pārkreditācija, kas ļauj esošos kredītus pārstrukturēt par vienu aizdevumu pie cita kreditora, kurš piedāvā izdevīgāku procentu likmi un atmaksas nosacījumus. Pārkreditācija ļauj izvairīties no parādu piedziņas un samazināt izmaksas par kredītiem. Tomēr pārkreditācija ir tikai rīks, kas ļauj sekmīgāk risināt situāciju, izšķiroša ir pašdisciplīna un jaunu paradumu veidošana, kas neļauj atkal iekrist tajā pašā grāvī. Ja ir aktuāla pākreditācija, tad šajā rakstā varēsiet lasīt vairāk.